72-letnia kobieta została oszukana i zmanipulowana

Pochodząca z Nowego Sącza 72-letnia kobieta została oszukana i zmanipulowana, przez osobę która przez przedstawiła się jako policjant. Fałszywy policjant nakazał spakować starszej kobiecie swoje oszczędności oraz biżuterią i zostawić w określonym miejscu. Po upływie kilku godzin mieszkanka Nowego Sącza domyśliła się, że została jednak oszukana i postanowiła zgłosić sprawę na policję.

We wtorkowe popołudnie, 2 sierpnia do 72-latki z Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna, podający się za miejscowego policjanta. Kobieta została poinformowana o obserwacji jej domu przez funkcjonariuszy, którzy właśnie są odpowiedzialni za rozpracowanie grupy przestępczej. Mężczyzna podający się za policjanta spytał starszą panią o to czy ma przy sobie jakieś pieniądze, biżuterię oraz inne kosztowności. Zalecił jej by spakowała je wszystkie w torbę i zostawiła pod drzewem we wskazanej przez niego ulicy, a stamtąd odbierze je pracownik policji, sfotografuje i dokładnie zabezpieczy co pomoże uchronić je przed ewentualną kradzieżą. Kobieta została zapewniona, że po kilku godzinach od odebrania pozostawionego łupu zostanie poinformowana i będzie mogła spokojnie odebrać swoje drogocenne rzeczy. Po tym jak nikt nie zadzwonił o umówionej godzinie, 72-latka zorientowała się że padła ofiarą oszusta. Natychmiast zadzwoniła pod numer 112 i tym razem od prawdziwych policjantów dowiedziała się, że została oszukana na ponad 8 tysięcy złotych. 

Obecnie funkcjonariusze pracują nad rozwiązaniem tej niełatwej sprawy i nie po raz pierwszy apelują o ostrożność i uwagę podczas otrzymania wszelakich telefonów i wiadomości. Przypominają i nakreślają podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwolą nam uchronić się przed oszustwem:

  • W sytuacji gdy ktoś przez telefon podaje się np. za krewnego, pracownika banku lub policjanta itp. oraz będzie żądał podania danych wrażliwych lub pieniędzy, należy niezwłocznie zakończyć taką rozmowę telefoniczną. Osoby takie często podają numery kont bankowych na których proszą aby przelać pieniądze, pod żadnym pozorem nie należy tego robić.
  • Należy pamiętać, że policjanci nigdy nie dzwonią z prośbą o pieniądze lub pomoc przy różnych akcjach, działaniach polegających na odbieraniu lub przechowaniu pieniędzy.
  • W przypadku podejrzeń, dajmy sobie czas do namysłu oraz zapytajmy naszych bliskich. Nie działajmy pod natłokiem czasu, nie reagujmy i sprawdźmy dokładnie czy ta prośba o pomoc faktycznie jest prawdziwa.
  • Nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy, a także nie wpuszczajmy takich osób do domów i mieszkań. Nie podawajmy żadnych danych wrażliwych jak nr PESEL oraz haseł do kont bankowych czy bankowości mobilnej.
  • W celu eliminacji połączeń od telefonów nieznanych, anonimowych można skorzystać z oferty zablokowania numerów zastrzeżonych, którą oferować powinno większość operatorów sieci telefonicznych, jak i istnieje możliwość odrzucania takich połączeń w niektórych urządzeniach.

W razie jakichkolwiek podejrzeń i myśli o próbie oszustwa lub wyłudzenia, koniecznie należy zadzwonić na numer 112, powiadamiając o zaistniałej sytuacji policję.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *