Jak zabezpieczyć się przed kradzieżami na terenie ogródków działkowych w Nowym Sączu? – porady policjantów.

Wiosna, to okres, kiedy najchętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Sporo osób ma zwyczaj wyjeżdżać na działkę, by na niej porobić porządki, zadbać o drzewa i krzewy lub trochę odpocząć wśród zieleni. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie uaktywniają się także amatorzy cudzej własności. Dlatego też nasz sprzęt przechowywany w domkach czy altankach powinien być dobrze zabezpieczony. Mogła się o tym przekonać właścicielka jednej z działek w Nowym Sączu. Kilka dni temu funkcjonariusze z miejscowej komendy otrzymali zgłoszenie o kradzieży, która miała miejsce na terenie działek w dzielnicy Falkowa w Nowym Sączu. Złodziej dostał się do środka jednego z domków i skradł jego zawartość. Zginął między innymi sprzęt AGD i RTV. Straty oszacowano na 3 tysiące złotych. W związku z tą sytuacją policja apeluje, by zachować czujność, we właściwy sposób zabezpieczać posesje oraz zrobić wszystko, co konieczne, by zminimalizować ryzyko włamań i kradzieży. Co w związku z tym należałoby przedsięwziąć?

Porady przed kradzieżą na terenie ogródków działkowych.

  • Podstawową sprawą jest pamiętanie o zamykaniu okien i drzwi, gdy wychodzimy z domku czy altany. Klucz należy mieć zawsze przy sobie. Nie można pozostawiać go na parapecie, pod wycieraczką, w doniczce, czy innym miejscu, które uważamy za dobrą kryjówkę.
  • Nie powinniśmy pozostawiać wartościowych rzeczy czy drogiego sprzętu wewnątrz pomieszczenia.
  • Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie wartościowych przedmiotów będzie sporządzenie ich wykazu. Poza tym warto opisać charakterystyczne cechy lub numery fabryczne. Niektórzy zaznaczają swój sprzęt w mało widocznym miejscu, by w ten sposób zidentyfikować skradziony przedmiot. Chodzi przy tym o to, by oznakowanie było trwałe i znane jedynie właścicielowi.
  • Rzeczą niezwykle ważną będzie również sąsiedzka czujność. Musimy wszyscy zwracać uwagę na osoby, które widzimy po raz pierwszy. Tacy nieznajomi mogą się pojawić, by zlustrować okolicę i upewnić się, czy na terenie działki jest jakiś wartościowy sprzęt. Trzeba też zwracać uwagę na hałasy związane z wynoszeniem sprzętów lub mebli przez obce osoby, którym nie towarzyszy właściciel domku lub altany.
  • Kiedy planujemy na dłużej opuścić swój ogródek działkowy, nie informujmy obcych o naszej nieobecności. Można w tym celu poprosić sąsiada, by skosił nasz trawnik. Będziemy mogli mu się zrewanżować w podobnej sytuacji.
  • Musimy mieć świadomość, że złodziej może próbować coś ukraść nawet wtedy, gdy są na niej działkowicze. Najczęściej upatruje on okazji, by wślizgnąć się niepostrzeżenie do domku i zagarnąć pozostawiony w widocznym miejscu telefon, torebkę lub portfel. Nigdy nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku.

Zdarza się niestety, że pomimo zachowywanych przez nas środków ostrożności dochodzi do włamania lub kradzieży. W takiej sytuacji nie wolno niczego dotykać. Należny jak najszybciej opuścić pomieszczenie i poinformować o tym Policję. Gdybyśmy w takiej sytuacji zaczęli działać na własną rękę i sprawdzać co konkretnie zginęło, mogłoby dojść do zatarcia śladów, które pozostawił przestępca. Z pewnością utrudniłoby to ustalenie, kto jest sprawcą tego czynu. Funkcjonariusze Policji proszą także o niezwłoczne przekazywanie informacji o osobach, które oferują sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia. Zwłaszcza gdy ich cena jest stosunkowo niska.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *