Remont ulic św. Kunegundy – Grodzkiej oraz ul. Sucharskiego w Nowym Sączu

Niebawem w Nowym Sączu wiele zmieni się na lepsze. Dzięki rządowym dofinansowaniom zostanie przeprowadzony remont dróg, które od lat pozostawały zaniedbane. Zyskają na tym nie tylko kierowcy, ale także piesi, którzy będą mogli bezpiecznie poruszać się po kluczowych ulicach miasta. 

6 mln złotych na przebudowę i remont nowosądeckich ulic

Prezydent Miasta, Ludomir Handzel poinformował o ciekawym projekcie, który odmieni oblicze trzech nowosądeckich dróg. Dzięki współpracy z Wojewodą Małopolski Piotrem Ćwikiem na remonty infrastruktury udało się pozyskać prawie 6 milionów złotych z państwowej kasy. Realizacja planów będzie możliwa dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych, który był rządowym pomysłem z ubiegłego roku. Fundusz jest dużym wsparciem dla samorządów, które nie są w stanie pokryć kosztów przebudowy dróg. A trzeba przyznać, że mówimy o horrendalnych kwotach. Na remont ulic władze Nowego Sącza musiałyby przeznaczyć łącznie prawie 10 milionów. Na szczęście bardzo dużą część tej kwoty pokryje państwowe dofinansowanie. Zgodnie z zasadami konkursu powinno to być 50% kosztów kwalifikowanych, jednak w tym wypadku będzie to aż równowartość 60%. Takim sposobem kasę miasta zasili prawie 6 milionów złotych. Głównym celem Funduszu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Infrastruktury do samorządów do 2028 ma trafić 36 miliardów złotych. Daje to ogromne możliwości władzom lokalnym na rozwój nawet niewielkich gmin czy powiatów. Zwłaszcza, że głównym kryterium ustalania wartości dofinansowania jest dochód własny jednostki terytorialnej. Oczywiście w tym wypadku niskie dochody sprzyjają pozyskaniu większych pieniędzy ze Skarbu Państwa.   

Zgodnie z projektem kwota dofinansowania będzie przeznaczona na remont m.in. Alei Sucharskiego. Mieszkańców Osiedla Barskiego z pewnością ucieszy fakt, iż na wspomnianej drodze nie tylko zostanie wymieniona nawierzchnia, ale samorządowcy zadbają również o bezpieczeństwo pieszych – zmodernizowane mają zostać chodniki, a przejścia dla pieszych lepiej oznakowane. Wartość tej inwestycji to 5 603 711,71 zł, z czego 3 362 227,00 zł pokryje Skarb Państwa. Na dofinansowaniu skorzystają też użytkownicy ulicy św. Kunegundy i Grodzkiej, gdzie przejścia przez jezdnię będą lepiej oświetlone, nawierzchnia ulepszona, a bezpieczeństwa będzie strzegł radar mierzący aktualną prędkość kierowców. Modernizacji ulegnie także kanalizacja deszczowa. Przebudowa obejmie również skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską, które zostanie zastąpione przez rondo. Tutaj wartość remontu szacunkowo ma wynieść 4 343 634,02 zł., z czego 2 606 180,00 zł wyłoży Fundusz Dróg Samorządowych. 

6 milionów złotych na remont ul. Kunegundy, Grodzkiej i Sucharskiego

Plany samorządowców są bardzo ambitne. Prezydent Handzel zapowiada, że jeszcze w tym roku samorząd chciałby przeprowadzić planowane inwestycje. Teraz zajmuje się pracami związanymi z przetargami, które wyłonią wykonawców projektu. W Nowym Sączu nikt jednak nie zamierza spoczywać na laurach. Niewątpliwy sukces z uzyskaniem dofinansowania na remont dróg zmobilizował samorząd do podjęcia starań o kolejne rządowe fundusze. W tym momencie rozpatrywane są wnioski na cztery kolejne drogowe inwestycje. 

źródło: Urząd Miasta Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *