Uroczystości Narodowego Święta 3 Maja

Święto 3 Maja to ważne święto narodowe obchodzone corocznie na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Ustanowienie Konstytucji 3 Maja było próbą wzmocnienia państwowości polskiej i reformy ustrojowej w okresie, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów (Polska i Litwa) była osłabiona przez rozbiorów dokonanych przez zaborców.

Święto 3 Maja było obchodzone już w czasach I Rzeczypospolitej, ale zostało zakazane po upadku powstania listopadowego w 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, święto zostało przywrócone. Od tego czasu obchodzone jest jako święto narodowe.

Obchody Święta 3 Maja obejmują uroczystości państwowe, wojskowe, a także lokalne, takie jak parady, występy artystyczne czy uroczyste msze święte. Często przemawiają na nich przedstawiciele władz państwowych, podkreślając znaczenie tego dnia dla polskiej historii i tożsamości narodowej.

Prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel, oraz ks. dr Jerzy Jurkiewicz, Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, serdecznie zapraszają mieszkańców na uroczystości związane z Narodowym Świętem 3 Maja.

Plan uroczystości przedstawia się następująco:

  1. 10:30 – Msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. św. Małgorzaty.
  2. 11:30 – Oficjalne uroczystości przy pomniku Stanisława Małachowskiego na Placu 3 Maja.
  3. 20:00 – Koncert z okazji 277. rocznicy Święta Narodowego 3 Maja w wykonaniu Aleksandry Świgut (fortepian) i Agnieszki Świgut (skrzypce), który odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w tych wydarzeniach serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta 3 Maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *