Koronawirus w Nowym Sączu – 5 październik.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu dotyczącego koronawirusa SARS-CoV-2 z dnia 5 października 2020 roku.

Aktywne przypadki koronawirusa SARS-COV-2:

– 584 w Nowym Sączu
– 1521 w powiecie nowosądeckim

Ozdrowieńcy:

– 503 w Nowym Sączu
– 1325 w powiecie nowosądeckim

Zgony z powodu COVID-19

– 0 w Nowym Sączu
– 0 w powiecie nowosądeckim

Zgony z powodu współistnienia COVID-19

– 16 w Nowym Sączu
– 24 w powiecie nowosądeckim

Objawy i skutki Covid-19

Najczęstsze objawy choroby.

Wiadomo, że wirus  SARS-CoV-2 daje objawy podobne do grypy, przeważnie są to: gorączka, suchy kaszel z plwociną, wyczerpanie i problemy z oddychaniem, duszności. Poza tym mogą wystąpić:
– ból stawów skroniowo-żuchwowych
– ból głowy
– ból gardła
– dreszcze
– nudności, wymioty
– zatkany nos
– biegunka
– utrata węchu i smaku
– apatia, senność
– zmiany na skórze
Często towarzyszy im utrata apetytu i masy ciała. U dzieci infekcja na ogół najpierw objawia się wymiotami i biegunką, później problemami układu oddechowego.

Zmiany skórne

Na różnym etapie choroby, mogą pojawić się objawy skórne – wysypka i zaczerwienienie skóry. Występują u 20% hospitalizowanych pacjentów, połowie z nich towarzyszy przy tym ból i świąd. Często zmiany skórne mogą być jedynym objawem choroby, dlatego powinny skłaniać do wykonania testów. W większości przypadków zmiany goją się samoistnie, nie pozostawiając żadnych trwałych uszkodzeń, takich jak przebarwienia czy blizny. Wszystkie zmiany skórne występujące po przebytej chorobie, mogą wskazywać na powikłania po COVID-19, dlatego zaleca się wizytę u dermatologa.

1) Około 9% pacjentów ma drobną, swędzącą wysypkę grudkową z treścią krwotoczną, przypominającą ospę wietrzną. To objaw skórny, towarzyszący cięższemu lub lekkiemu przebiegowi choroby, znika po około 10 dniach. Pojawia się na tułowiu i kończynach, u dzieci często na twarzy i plecach. Występuje głównie u osób w średnim wieku, często we wczesnych stadiach choroby, przed innymi objawami.

2) Około 20% chorych ma (z czego u 1/3 pacjentów, bolesne i swędzące) czerwone lub fioletowe, asymetryczne plamy przypominające odmrożenia na stopach i dłoniach. To objaw obserwowany u młodych pacjentów w początkowej fazie choroby lub jako jedyny, występujący w późnym okresie choroby. Może wystąpić nawet 3-4 tygodnie po tym, jak pacjenci zgłaszali kaszel i gorączkę. Tym zmianom mogą towarzyszyć pęcherze, nadżerki i owrzodzenia, znikają po około 12 dniach. U pacjentów, u których choroba przebiega bezobjawowo mogą pojawić się tylko piekące przebarwienia z obrzękiem na czubkach palców.

3) Około 20% ciężko chorych może mieć przeważnie swędzące bąble pokrzywkowe na tułowiu, a nawet na dłoniach.

4) 50% ciężko chorych ma punktowe lub rozległe wykwity plamkowo-grudkowe oraz łuszczącą się skórę. Nie jest wykluczone, że jest to skutek uboczny działania różnych leków.

5) 6% pacjentów ma czerwononiebieskie plamy przypominające siateczkę, pojawiają się głównie u starszych pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby i świadczą o osłabionym krążeniu krwi. Prowadzi to do martwicy komórek kończyn i narządów wewnętrznych. Plamy występowały na tułowiu, twarzy, nosie, uchu, brodzie, palcach rąk i nóg.

Pozostałe objawy i skutki choroby.

Najnowsze badania dostarczają coraz więcej informacji na temat wpływu zakażenia koronawirusem na organizm. Koronawirus atakuje nie tylko płuca, oskrzela i inne narządy układu oddechowego, ale wpływa także na układ nerwowy. Covid-19 może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Objawy, takie jak ból głowy, splątanie, dezorientacja, utrata węchu i niepokój mogą świadczyć o niewielkich zaburzeniach neurologicznych. Chociaż objawy ustępują, to jednak nie wiadomo, czy wirus nie wywołuje trwałych uszkodzeń neurologicznych. Podczas infekcji wirusowej mogą wystąpić rozlane uszkodzenia mózgu z zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego lub udary.

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, z których wynika wpływ choroby na przewód pokarmowy. Może powodować powiększenie woreczka żółciowego, uszkadzać wątrobę, prowadzić do martwicy ścianek jelit i zakrzepicy małych naczyń krwionośnych. Zaobserwowano także u chorych objawy przypominające zawał serca. Ciężki przebieg choroby znacznie zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej. Według wirusologa Christiana Drostena pacjenci, którzy chorowali na Covid-19, zwłaszcza po ciężkim jej przebiegu, mogą doznać trwałych uszkodzeń organizmu. Na ogół jeszcze ponad miesiąc po wypisaniu ze szpitala czują się osłabieni, a czynność ich płuc nie jest zbyt dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *