Nowy Sącz to jedno z największych miast w województwie małopolskim, dzięki czemu pracownicy wielu profesji nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Chcesz wiedzieć, kogo szukają pracodawcy w Nowym Sączu? Poznaj listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych w 2021 r.
Kogo szukają firmy z branży budowlanej w Nowym Sączu?
Od kilku lat w całej Polsce obserwuje się dużą aktywność firm deweloperskich. Intensywny rozwój branży budowlanej powoduje, że w Nowym Sączu poszukiwani są fachowcy i specjaliści. W 2021 r. na liście zawodów deficytowych – według publikacji „Barometr zawodów 2021” – figurują:
- Dekarze i blacharze budowlani
- Inspektorzy nadzoru budowlanego
- Kierownicy budowy
- Inżynierowie budownictwa
Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć też trudności niewykwalifikowani robotnicy budowlani. Co z brukarzami, murarzami czy tynkarzami? Firmy z branży budowlanej doceniają doświadczenie. Chociaż te profesje nie znalazły się na liście zawodów deficytowych, to osoby mające odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie mają duże szanse na dobrze płatną pracę.
Na terenie Nowego Sącza działa kilka dużych firm z szeroko pojętej branży budowlanej. Przykładem może być przedsiębiorstwo Fakro (producent okien dachowych i stolarki pionowej), które zatrudnia ponad 500 osób.
Szukasz pracy w branży budowlanej? Aktualne oferty zatrudnienia sprawdź na GoWork – to serwis pracy, na którym codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia m.in. firm zlokalizowanych na terenie Nowego Sącza.
Kierowcy i mechanicy samochodowi – zawody deficytowe w Nowym Sączu
Mimo pandemii COVID-19 rozwija się branża przewozów, a to z kolei powoduje, że poszukiwani są kierowcy. Zaobserwować można też rozwój firm transportowych, a wiele z nich, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą zamówień na przewóz towarów, również poszukuje pracowników. W Nowym Sączu potrzebni są zwłaszcza:
- Kierowcy autobusów
- Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
Na problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w Nowym Sączu nie powinni też narzekać fachowcy i specjaliści znający się na naprawie pojazdów. Warsztaty samochodowe zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników o różnych specjalizacjach, przy czym na liście zawodów deficytowych znajdują się głównie:
- Mechanicy pojazdów samochodowych
- Blacharze i lakiernicy samochodowi
Nowy Sącz to siedziba firmy Newag, która specjalizuje się w produkcji i modernizacji taboru szynowego. W rezultacie również osoby mające wykształcenie mechaniczne nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
Jakie jeszcze zawody znajdują się na liście deficytowych w Nowym Sączu?
Nie tylko pracownicy związani z budownictwem, przewozami i naprawą pojazdów mogą liczyć na atrakcyjną pracę w Nowym Sączu. Choć lista zawodów deficytowych w tym mieście nie jest długa, to znajdują się na niej również:
- Fryzjerzy
- Kucharze i szefowie kuchni
- Operatorzy obrabiarek skrawających
- Spawacze
- Ślusarze
- Tapicerzy
- Samodzielni księgowi
W Nowym Sączu – podobnie jak w innych miastach – działają zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki medyczne. Od wielu lat na liście profesji deficytowych znajdują się zawody związane z branżą medyczną. Zarówno w 2021 r., jak i w kolejnych latach ze znalezieniem pracy nie będą mieć problemu:
- Lekarze
- Pielęgniarze
- Pielęgniarki i położne
Co z osobami mającymi wykształcenie pedagogiczne? Czy w Nowym Sączu jest zapotrzebowanie na nauczycieli? Tak, chociaż nie każdej specjalizacji. O wakaty w placówkach edukacyjnych zlokalizowanych na terenie tego miasta starać mogą się:
- Nauczyciele przedszkolni
- Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
Mimo że to na wymienione wyżej zawody występuje największe zapotrzebowanie, praca czeka też na nauczycieli języków obcych. Z uwagi na położenie i wielkość Nowego Sącza, w mieście działa wiele prywatnych szkół języków obcych.
Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy w Nowym Sączu?
Jakim pracownikom może być trudno znaleźć zatrudnienie w Nowym Sączu w 2021 roku? Na liście zawodów nadwyżkowych znajdują się:
- Ekonomiści
- Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
- Pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej
- Rolnicy i hodowcy
- Specjaliści rolnictwa i leśnictwa
- Specjaliści technologii żywności i żywienia
- Sprzedawcy i kasjerzy
Pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej nie są poszukiwani przez pracodawców ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną. Prawdopodobne jest jednak, że w niedługiej przyszłości ta branża będzie już w lepszej kondycji, a pracownicy pozostający bez zatrudnienia znajdą posady w firmach, które zaczną odbudowywać swoją pozycję na rynku.
Skąd w Nowym Sączu zbyt wielu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących? To trend ogólnopolski, który ma związek z odradzaniem się szkolnictwa zawodowego. Coraz więcej młodych ludzi zainteresowanych jest praktyczną nauką zawodu, bo to właśnie rzemieślników brakuje na rynku i dziś to oni mogą liczyć na atrakcyjne zarobki.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, gdy zapotrzebowanie na sprzedawców i kasjerów rośnie – wiele firm tworzy sezonowe stanowiska pracy. W praktyce oznacza to, że pracownicy związani z handlem wcale nie muszą mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.