Dron wykorzystywany w operacjach drogówki z Nowego Sącza.

W miniony piątek funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego w Nowym Sączu wraz z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na terenie miasta Nowy Sącz przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w której udział brał policyjny dron. Akcja miała na celu sprawdzenie za jego pomocą, czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Kontroli zostali poddani zarówno kierowcy, jak i piesi wraz z rowerzystami.

W piątek 26.11 policja zatroszczyła się o bezpieczeństwo na drogach Nowego Sącza. Szczególnym nadzorem zostały objęte miejsca, które są zagrożeniem dla rowerzystów oraz pieszych, czyli przejścia przez bardzo ruchliwe ulice, a także przejścia dla rowerzystów. Działania te miały na celu polepszenie bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie niebezpiecznych i nieprawidłowych zachowań na drodze, które mogłyby prowadzić do tragicznych skutków.

Dron policyjny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Podczas trwania akcji policjanci z drogówki użyli pierwszy raz na terenie Nowego Sącza drona policyjnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Urządzenie to kontrolowało przede wszystkim zachowanie kierowców na drodze. Szczególnemu nadzorowi zostało poddane m.in. to czy kierowca nie wyprzedza na przejściu lub przed nim oraz, czy kierowca nie wyprzedza drugiego kierowcy, który w tym czasie ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Poza kierowcami kontroli z drona zostali poddani również piesi. W przypadku pieszych zostało sprawdzone to, czy piesi nie wchodzą na ulicę przed jadącym samochodem oraz, czy nie przechodzą przez drogę w niedozwolonym miejscu. W przypadku, gdy osoba obsługująca drona zauważyła, że któryś z uczestników ruchu drogowego dopuścił się wykroczenia, informację o tym podawał funkcjonariuszom z patrolu ruchu drogowego. Funkcjonariusze natychmiastowo podejmowali działania wobec osoby, która dopuściła się wykroczenia.

Dron policyjny Nowy Sącz

W trakcie przeprowadzonych kontroli za pomocą drona policjanci naliczyli łącznie aż 97 przewinień popełnionych przez kierowców w stosunku do rowerzystów, a także pieszych. Znaczna większość wykroczeń tyczyła się wyprzedzania, a także przekraczania dozwolonej prędkości w pobliżu przejść dla pieszych. W rezultacie policjanci drogówki na sprawców wykroczeń nałożyli odpowiednie kary. Spośród osób, które natrafiły na powietrzną kontrolę znaczna większość otrzymała za swoje wykroczenia mandaty karne. Takowych mandatów zostało wystawionych w tym dniu aż 73. Pośród sprawców wykroczeń 18 kierowców dostało jedynie pouczenie. Kilka osób, które dopuściło się przewinień odmówiło przyjęcia mandatu od funkcjonariusza i tym samym do sądu zostało skierowanych 6 wniosków o ukaranie.

Działania te zdecydowanie zaskoczyły uczestników ruchu drogowego, ze względu na niecodzienne metody wykorzystanie do kontroli dróg i zachowań na nich. Były to pierwsze działania z wykorzystaniem policyjnego drona, ale nie ostatnie. Takie metody monitoringu zachowań kierowców oraz pieszych na drogach będą kontynuowane na terenach Nowego Sącza.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *