Budowle obronne w rejonie Nowego Sącza

W rejonie Nowego Sącza nudzić się nie można. Ta część Małopolski przyciąga i tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, i tych, którzy w czasie wycieczki po Polsce chcą lepiej poznać jej dzieje. Jakie atrakcje wzbudzają w tej części kraju najwięcej emocji? To proste – obiekty obronne i zamki, które swym wyglądem i tajemniczymi historiami skutecznie przyciągają uwagę turystów. Na jakie zamki i obronne dwory znajdujące się w rejonie Nowego Sącza warto zwrócić szczególną uwagę?

Nowy Sącz

Choć Nowy Sącz to miasto wyjątkowo ważne, znajdujący się tu zamek nie przyciąga zbyt mocno uwago turystów. Wynika to z faktu, iż po tej budowli pozostało niewiele śladów. Można tu ujrzeć fragment muru oraz basztę, zachowały się też skąpe ślady po budowli mieszkalnej. Warto jednak odwiedzić to miejsce. Ma ono przecież ogromną wartość historyczną, jest też doskonałym punktem widokowym.

Ruiny Zamku z Basztą
Ruiny Zamku z Basztą

Rytro

Ruiny zamku w Rytrze to malownicza sceneria, a przede wszystkim niezapomniany widok na dolinę Popradu. To miejsce to jedna z ważniejszych atrakcji dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Beskidzie Sądeckim chcą poznać dzieje regionu i odwiedzić te miejsca, które w jego dziejach zajmowały ważne miejsce. Ruiny średniowiecznego zamku, zniszczonego w XVII wieku, przyciągają uwagę cylindryczną wieżą oraz pozostałościami murów zamku mieszkalnego oraz fortyfikacji, mających zwiększać walory obronne tej budowli.

Zamek Czorsztyn

Ruiny zamku w Czorsztynie przyciągają pięknym otoczeniem oraz historią, która wiąże się z buntem Napierskiego. Zamek ten, jako trwała ruina, jest jednym z ciekawszych punktów w programie każdej wycieczki w Pieniny. Wzgórze, na którym się on znajduje, stanowi przecież część Pienińskiego Parku Narodowego.

Gorlice

W Gorlicach nie brak ciekawych zabytków, jednak jeden z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie. To dwór Karwacjanów –mieszczańskiego rodu pochodzącego z Krakowa. Dzieje tego obiektu sięgają XV wieku, a jego piękna sylwetka do dziś wzbudza zachwyt wśród gości odwiedzających Gorlice. Dwór ten przyciąga również swymi wnętrzami, a dokładniej tymi eksponatami, dzięki którym turyści w czasie wycieczki po Gorlicach mają szansę na to, by lepiej poznać dzieje tego miasta.

Szymbark

Kasztel obronny w Szymbarku to jeden z najciekawszych obiektów renesansowych na terenie Małopolski. Wzniesiony przez ród Gładyszów, jest jednym z ważniejszych zabytków w rejonie Nowego Sącza. Dlaczego warto mu poświęcić swój czas? Zabytek ten przyciąga swą formą oraz piękną okolicą. Tu, w dolinie Ropy, w sąsiedztwie malowniczych wzniesień Beskidu Niskiego, na brak pięknych widoków nikt nie może narzekać.

Kasztel obronny w Szymbarku
Kasztel obronny w Szymbarku

Niedzica

Ta niezwykła budowla dumnie wznosi się nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego – potężnego zbiornika, utworzonego na Dunajcu w II połowie XX wieku. Dawniej zamek ten miast strzec szlaków handlowych prowadzących doliną Dunajca oraz granicy pomiędzy Polską a Węgrami. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Pieninach oraz zabytek, którego w czasie wycieczki po tej części kraju pominąć nie można.

Rejon Nowego Sącza może oczarować turystów swym pięknem, bogactwem i różnorodnością. Wspaniałe zamki, obronne dwory i magnackie rezydencje sprawiają, że wycieczki po tej części Małopolski każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *