Bezpiecznie ferie 2020 – akcja policji.

Ferie zimowe to okres, kiedy dzieci i młodzież w czasie wolnym od szkoły biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, półkoloniach, a także wyjazdach. W związku z tym 10 stycznia policjanci ruchu drogowego rozpoczęli akcję Bezpieczne Ferie, która potrwa aż do 23 lutego. Celem tego przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Mundurowi podejmą szereg zróżnicowanych działań, które w zamierzeniu mają zwiększyć świadomość i odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy i pasażerowie pojazdów

W ramach akcji Bezpieczne Ferie policjanci skoncentrują się między innymi na kierowcach. Postarają się zwrócić uwagę na istotność przestrzegania przepisów – zwłaszcza tych związanych z ograniczeniami prędkości, a także obowiązkiem korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików służących do przewożenia dzieci. Upewnią się też, że osoby kierujące pojazdami rozumieją potrzebę dostosowania szybkości do panujących na drodze warunków. Mundurowi podkreślą wagę dobrego stanu technicznego środków transportu, zaakcentują również fakt, że w czasie jazdy niezbędna jest całkowita koncentracja, która nie powinna być zakłócana przez złe samopoczucie kierowcy lub prowadzenie przez niego rozmowy telefonicznej. Policjanci zwrócą też uwagę na zachowanie pasażerów – uzmysłowią im zagrożenia płynące z rozpraszania osoby kierującej pojazdem lub nakłaniania jej do łamania przepisów ruchu drogowego. Jednocześnie podkreślą ich prawo do bezpieczeństwa w czasie podróży.

Bezpieczne ferie, akcja policji w Nowym Sączu.
Bezpieczne ferie, akcja policji w Nowym Sączu.

Działania skierowane do pieszych

Akcja Bezpieczne Ferie uwzględnia również pieszych. Mundurowi przypomną tym uczestnikom ruchu, jak groźne dla zdrowia i życia konsekwencje może mieć przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, jak również przebieganie przez nią lub nieostrożne wchodzenie na pasy. Zwrócą też uwagę na fakt, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas przekraczania ulicy może stanowić duże zagrożenie. Przypomną także o potrzebie noszenia odblaskowych elementów – zimą szybciej zapada zmrok, a co za tym idzie rośnie niebezpieczeństwo niezauważenia pieszego przez kierowcę.

Kontrole pojazdów i płynności ruchu

W związku z dużą częstotliwością zimowych wyjazdów w okresie ferii, Policja przygotowała także wykaz miejsc, w których prowadzona będzie kontrola pojazdów autobusowych i kierowców zajmujących się przewozem dzieci i młodzieży. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednią placówkę i kontakt do niej, który pozwoli na uzyskanie więcej informacji dotyczących takiego badania. Istnieje również możliwość zgłoszenia potrzeby kontroli w wybranej jednostce Policji – osobiście lub pod numerem telefonu 112. Warto skorzystać z takiej sposobności – można w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo wyjeżdżającym na ferie najmłodszym. Mundurowi będą także sprawdzać płynność ruchu na wybranych drogach i, jeśli zajdzie taka konieczność, ręcznie nim pokierują w wymagających tego miejscach.

Spotkania z dziećmi

Podczas trwania akcji Bezpieczne Ferie policjanci wezmą też udział w serii spotkań z dziećmi i młodzieżą. Odwiedzą między innymi szkoły i przedszkola, pojawią się również w popularnych miejscach zimowego wypoczynku. Zajęcia te będą okazją do przekazania najmłodszym zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Mundurowi opowiedzą także o rozmaitych zimowych zagrożeniach płynących z bezmyślnych zabaw na śniegu lub zamarzniętych zbiornikach wodnych. Uczestnictwo w takich spotkaniach będzie więc dla dzieci i młodzieży dobrą lekcją odpowiedzialności i bezpieczeństwa.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *