Koronawirus w Nowym Sączu.

14 luty – podejrzenie koronawirusa w Nowym Sączu. Wynik ujemny, alert odwołany.

Pracownik lotniska w Balicach, który od 14 lutego jest pacjentem nowosądeckiego szpitala nie jest zainfekowany szczepem koronawirusa. Dzisiaj, 17 lutego oficjalnie potwierdziły to wyniki badań wykonane na mężczyźnie. Pacjent w stanie dobrym został przeniesiony z izolatki na oddział internistyczny.

Nowy Sącz bez koronowirusa
Nowy Sącz bez potwierdzonego przypadku koronowirusa

Co to jest ten koronawirus SARS-Cov-2 ?

Koronawirus to niebezpieczny patogen, który winny jest epidemii zakażeń układu oddechowego. Po raz pierwszy odnotowany został w chińskim miasteczku Wuhan, obecnie rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie i ma zasięg międzynarodowy. W ostatnim czasie pojawił się nowy typ koronawirusa – SARS-Cov-2, wywołujący chorobę nazwaną COVID-19. Jej najczęstsze symptomy to: gorączka, kaszel, bóle mięśniowe, duszności, ogólne zmęczenie. Objawy zakażenia są zbliżone do stanu ciężkiej grypy bądź zapalenia płuc. W przypadku ok. 15-20% zainfekowanych osób obserwuje się ciężki przebieg choroby. U 2-3% chorych na COVID-19, dochodzi do zgonów. Nie ma jednak rzetelnego potwierdzenia tych statystyk, ponieważ diagnoza osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie posiada laboratoryjnego udokumentowania.

Nowy koronawirus atakuje osoby w różnym wieku, nie mniej jednak w grupie największego ryzyka zachorowania na ciężką postać choroby oraz zgon są osoby starsze, posiadające obniżoną odporność oraz inne schorzenia i choroby, szczególnie przewlekłe.

Największą liczbę potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem, czyli 99% wskazano w Chinach, zwłaszcza w prowincji Hubei. Poprzez nosicieli wirus dokonał ekspansji na inne kraje Azji, a także objął swoim zasięgiem Europę, Oceanię oraz Amerykę Północną.

Wirus SARS-Cov-2 przenoszony jest drogą kropelkową. Na chwilę obecną nie została jeszcze opracowana szczepionka przeciwko nowej odmianie koronawirusa. Istnieją jednak środki i metody prewencyjne, zapobiegające zachorowaniu na COVID-19, które można stosować także w przeciwdziałaniu innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową.

Ochrona przed koronawirusem również dla mieszkańców Nowego Sącza.

  • Częste oraz dokładne mycie rąk wodą z mydłem, a także używanie specjalnych preparatów lub chusteczek antybakteryjnych do rąk na bazie alkoholu (min. 60%) skutecznie likwiduje potencjalne wirusy bytujące na powierzchni skóry dłoni.
  • Przestrzeganie zasad ochrony podczas kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust oraz nosa, najlepiej przy pomocy jednorazowej chusteczki albo przedramienia. Zużytą chusteczkę należy niezwłocznie wyrzucić do zamkniętego kosza, ręce umyć lub zdezynfekować preparatem antybakteryjnym. Takie postępowanie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Cov-2.
  • Unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi lub zachowywanie bezpiecznej odległości, co najmniej 1 metra. Gdy zarażony koronawirusem kaszle lub kicha, do przestrzeni przedostaje się wirus, którego nośnikami są ślina i śluz. Występuję zatem ryzyko wdychania wirusa.
  • Unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Dłonie są miejscem najbardziej narażonym na skażenie wirusem, ponieważ mają styczność z wieloma przedmiotami, jak również powierzchniami. Dotknięcie zanieczyszczonymi rękami oczu, ust czy nosa, może zwiększyć ryzyko zarażenia.
  • W sytuacji występowania gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu należy zwrócić się po pomoc medyczną, zgodnie z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia. Nie zawsze powyższe objawy wskazują na koronawirusa. Takie symptomy występują również przy innych chorobach wirusowych, jak również zakażeniach bakteryjnych.

Instrukcja jak prawidłowo myć ręce.

Instrukcja jak myć ręce

Łagodne symptomy chorobowe układu oddechowego, w przypadku gdy nie odbywało się podróży do Chin

Jeżeli układ oddechowy daje sygnały mogące świadczyć o chorobie, a wykluczona jest możliwość zainfekowania wirusem w trakcie podróżowania po Chinach, należy pamiętać o stosowaniu zasadniczych zleceń dotyczących higieny rąk oraz postępowania w przypadku kaszlu i kichania. Do czasu pełnego wyleczenia lepiej pozostać w domu.

Nieuzasadnione noszenie maseczki przeciwwirusowej

Nie jest wskazane bezpodstawne noszenie masek ochronnych przez osoby zdrowe w celu zapobiegania zarażenia się wirusem SARS-Cov-2. Choć maseczka może pomóc ograniczyć ryzyko infekcji, nie gwarantuje jej powstrzymania, kiedy nie będą przestrzegane inne aspekty, m.in. higiena rąk. Konieczność noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos występuje wówczas, gdy pojawiają się symptomy chorobowe ze strony układu oddechowego, istnieje podejrzenie zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 lub sprawowana jest opieka na osobą z podejrzeniem o chorobę COVID-19. Nie mniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o racjonalnym podejściu do stosowania maseczek ochronnych.

Środki szczególnej ostrożności

Zakażenie się wirusem SARS-Cov-2 i zachorowanie na COVID-19 może mieć powiązanie z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym odnotowano chorobę wywołaną wirusem SARS-Cov-2. Ponadto występuje wysokie prawdopodobieństwo, że do zainfekowania doszło na drodze bezpośredniego kontaktu z osobą, która w nieodległym czasie odbywała podróż do Chin i posiada symptomy chorobowe ze strony układu oddechowego.

Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) szacuje, że ryzyko zakażenia wirusem SARS-Cov-2 dla osób przebywających na terenie Europy jest na chwilę obecną niskie.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *