W ostatnich miesiącach odnotowano znaczny wzrost liczby zakupów, dokonywanych za pośrednictwem sieci. Jest to związane nie tylko z obecnym stanem epidemii, ale również i korzyściami płynącymi z takiej formy transakcji bezgotówkowych. Zakupy przez internet nie wymagają wychodzenia w domu, są szybkie i często tańsze, niż te robione w sklepach stacjonarnych. Ale czy są one w pełni bezpieczne? Okazuje się, że dokonując transakcji w sklepach internetowych musimy bardzo czujnie pilnować swojego bezpieczeństwa. W jaki sposób ochronić się przed oszustami internetowymi, oferującymi trefny towar? Jak nie dać się oszukać w internecie?
Oszustwa przez internet – o rozwagę apeluje policja
Promocja -95%? Nie ma nic za darmo
Superokazje internetowe są częstym sposobem oszustów na wyłudzanie pieniędzy internautów. Wielkie promocje, nierealne obniżki i olbrzymie upusty proponowane przez określony sklep internetowy powinny wzbudzać naszą czujność. Jeśli cena produktu proponowana w jednym sklepie znacznie odbiega od ceny w innych, istnieje duże ryzyko, iż mamy do czynienia z oszustwem.
Dowód zakupu to podstawa
Internetowe oszustwa często polegają na zwabieniu ofiary za pomocą legalnego ogłoszenia, a następnie, za pośrednictwem wiadomości prywatnej, złodzieje oferują ten sam towar „poza aukcją”. Poszkodowany ma wtedy znacznie utrudnioną sytuację. Warto pamiętać, aby wszelkie transakcje zawierać w sposób legalny i udokumentowany, np. za pośrednictwem renomowanych portali zakupowych.
Podejrzane sklepy internetowe
Internet jest miejscem, w którym łatwo o nadużycia i oszustwa ze strony nieuczciwych sprzedających. W okresie świątecznym, wakacyjnym czy zimowym, powstaje wiele tymczasowych sklepów internetowych, które stanowią fikcyjną „podszywkę” udającą rzeczywiste przedsiębiorstwo. Jak nie dać się oszukać w internecie? Jeśli sklep jest nowy, nie posiada opinii kupujących, na pierwszy rzut oka „jest z nim coś nie tak” – to powinniśmy unikać takich witryn szerokim łukiem.
Kwestia metody płatności
Oszustwa przez internet mogą polegać także na wyłudzeniach za pomocą płatności z góry. Zawsze warto zastanowić się nad obiorem paczki za pobraniem. Przesyłka powinna zostać przez nas dokładnie sprawdzona, co do jej zawartości. Jeśli jednak zdecydujemy się na zapłacenie przed wysyłką, warto zrewidować wiarygodność strony internetowej, na której wpisujemy dane do przelewu. Witryna musi posiadać zabezpieczenia, powinna być dostępna w języku polskim. Zwróćmy uwagę na to, czy połączenie internetowe na danej stronie jest bezpieczne i szyfrowane. Dokonując przelewu sprawdźmy numer bankowy sprzedającego – może się okazać, że przelew wykonujemy za granicę.
Częsta zmiana haseł jest pożądanym zjawiskiem
Jeśli korzystamy z wielu stron, sklepów internetowych, a na każdym mamy identyczny login i hasło – możemy znacznie łatwiej paść ofiarą oszustwa. Przed długi czas osoba oszukiwana może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ktoś wykorzystuje jej profil do zamawiania określonych przedmiotów i usług. W szczególności, jeśli często robimy zakupy w sieci. Warto zadbać o częstą zmianę haseł i wykorzystywanie różnych kombinacji liter oraz cyfr.
Opinie internautów
Często się zdarza, że promocyjny towar nie posiada żadnych opinii wystawionych przez kupujących. Powinno to dać sygnał, że z ofertą jest coś nie tak. Jeśli chcemy zakupić dane dobro, warto, aby aukcja internetowa i sprzedający posiadali pozytywne komentarze wystawione przez autentycznych użytkowników. Niektóre z nich mogą jednak być wystawiane przez samego sprzedawcę, bądź generowane przez maszynę.
Zrewiduj wiarygodność sprzedawcy
Każdy legalnie działający sklep internetowy musi zostać zarejestrowany w urzędzie. Będzie on posiadać adres, numer telefonu oraz inne dane umożliwiające jego weryfikację. Istnieje kilka oficjalnych rządowych stron internetowych, na których możemy zweryfikować wiarygodność sprzedawcy. Sprawdzimy, czy jego firma nie jest fikcyjna oraz czy sprzedawca istnieje naprawdę. Tego typu informacje sprawdzimy on-line na stronach: ceidg.gov.pl oraz https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.
Oszustwa przez internet, a postępowanie po fakcie. Co zrobić, jeśli damy się oszukać?
Sama wiedza o tym, jak nie dać się oszukać w internecie może nie wystarczyć. Jeśli już przydarzy nam się przykry incydent, powinniśmy poinformować administratorów danego serwisu o tym fakcie, zebrać dowody zakupów i potrzebne dokumenty oraz udać się na policję.
źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu