Sytuacja epidemiczna w ostatnich miesiącach obróciła życie niemal każdego z nas o 180 stopni, pozbawiając z dnia na dzień dostępu nie tylko do tradycyjnej edukacji czy rozrywki, ale także do planowych wizyt i zabiegów medycznych.
Na skutek braku dostępności środków ochrony osobistej, takich jak maseczki, rękawiczki, przyłbice czy dezynfektanty, niemal wszystkie gabinety stomatologiczne w Nowym Sączu zmuszone zostały albo do całkowitego zawieszenia działalności do czasu uzupełnienia ich braków i wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa, albo do ograniczenia przyjęć pacjentów jedynie do przypadków pilnych, niecierpiących zwłoki. Z czasem trwania epidemii jednak dostępność do środków ochronnych zdecydowanie wzrosła, ale wzrosły także ich ceny – i to niebotycznie.
Czego więc spodziewać się, odwiedzając stomatologa w Nowym Sączu w tym nietypowym czasie? Na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do wizyty, by uniknąć niemiłych niespodzianek?
Konsultacja telefoniczna.
Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że każda wizyta musi być poprzedzona konsultacją telefoniczną, podczas której lekarz dentysta przeprowadza wywiad i na jego podstawie określa konieczność (bądź jej brak) osobistego stawienia się w gabinecie. Pacjent podczas takiej rozmowy zostaje poproszony o opisanie swoich dolegliwości z jak największą precyzją, pytania mogą być szczegółowe i wnikliwe, dotyczą zarówno obecnych objawów jak i historii leczenia stomatologicznego, nawyków higienicznych i dietetycznych, a także chorób ogólnych. Lekarz może poprosić pacjenta o przedstawienie posiadanej dokumentacji medycznej (w tym zdjęć rentgenowskich) bądź wykonanie zdjęć fotograficznych obrazujących niepokojący pacjenta obszar w jamie ustnej. Procedurę taką nazywamy teleporadą i jest to obecnie prężnie rozwijająca się metoda pomocy pacjentom, którzy nie wymagają pilnego przyjęcia w gabinecie dentystycznym. Na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji lekarz dentysta udziela porady medycznej, instruuje go co do nawyków higienicznych mogących mieć wpływ na jego dolegliwości, a w razie konieczności wystawia e-receptę na niezbędne leki. Pomaga to uniknąć wizyty planowej bez uszczerbku na zdrowiu pacjenta, a dodatkowo uchronić go przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobami starszymi czy obciążonymi wieloma chorobami ogólnymi bądź niedoborami odporności.
Osobista wizyta u dentysty.
Jeśli jednak lekarz zadecyduje o konieczności przyjęcia pacjenta podczas standardowej wizyty gabinetowej, konieczne będzie dodatkowe przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Zostaniemy zapytani o ostatnie podróże, kontakty z osobami zakażonymi lub przebywającymi na kwarantannie, oraz występowanie niepokojących objawów takich jak kaszel, duszności czy podwyższona temperatura ciała. Następnie zostaje wyznaczona konkretna godzina wizyty, na którą trzeba się stawić punktualnie lub z niewielkim wyprzedzeniem ze względu na konieczność ponownego przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego, dokładnej dezynfekcji rąk oraz pomiaru temperatury. Do gabinetu powinniśmy się zgłosić zaopatrzeni we własne rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę. Powinniśmy być przygotowani, że w świetle obecnych zaleceń do gabinetu może zostać wpuszczony pacjent pełnoletni bez osób towarzyszących, natomiast jeśli pacjentem jest osoba przed ukończeniem 18 roku życia, to może jej towarzyszyć tylko jeden opiekun prawny. Co więcej, zdecydowanemu zmniejszeniu uległa liczba dziennych przyjęć ze względu na wymóg wizyty jednego pacjenta na godzinę, wynikający z konieczności dokładnej dezynfekcji i przewietrzenia sali zabiegowej między wizytami. Może się to wiązać z dłuższym oczekiwaniem na dany zabieg planowy.
Procedury stomatologiczne.
Przed przystąpieniem do leczenia dentysta poprosi nas o płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego płynem o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo wizyty. W przypadku konieczności wykonania na potrzeby diagnostyczne zdjęcia rentgenowskiego obecnie zalecanymi są zdjęcia pantomograficzne, czyli tak zwane panoramy uwidaczniające wszystkie zęby oraz kości szczęk i żuchwy bądź badanie CBCT, czyli tak zwane zdjęcia trójwymiarowe (3D). Unika się wykonywania zdjęć zębowych, czyli małych, klasycznych zdjęć obrazujących jedynie wycinek łuku zębowego, ponieważ wymagają one umieszczenia w jamie ustnej specjalnej płytki rejestrującej obraz, co może sprzyjać zakażeniu.
Niech nie zaskoczy nas wygląd samego lekarza i jego asysty, którzy będą kompleksowo zaopatrzeni w środki ochrony osobistej, łącznie z fartuchem ochronnym, maską bądź nawet dwiema, przyłbicą, rękawiczkami, czepkiem i ochraniaczami na buty, co może zdziwić i nieco wystraszyć zwłaszcza małych pacjentów. Warto przygotować ich wcześniej do wizyty rozmową na ten temat.
Cena usług – gabinety prywatne w Nowym Sączu.
Niektóre z gabinetów (zwłaszcza prywatne) mogą ze względu na wyższe ceny środków ochrony osobistej doliczać je do cen usług gabinetowych. Taka praktyka nie jest jednak regułą – warto dopytać o aspekt finansowy podczas umawiania się na wizytę.
Nie odkładajmy wizyty u dentysty.
Wbrew pozorom wizyta w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii nie powinna budzić lęku. Należy pamiętać o szczerej rozmowie z lekarzem podczas konsultacji telefonicznej oraz o zaopatrzeniu się w środki ochrony osobistej. Zdrowie jamy ustnej znacząco wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Nie warto więc odkładać wizyty u stomatologa tylko ze względu na panujący w kraju stan epidemii. Obecnie gabinety stomatologiczne w Nowym Sączu są już odpowiednio przystosowane do pracy w zaistniałych warunkach tak, by nieść pomoc pacjentom, u których taka wizyta jest koniecznością.