Koronawirus Nowy Sącz – zakażeni 27 lipca.

Potwierdzone przypadki wystąpienia koronawirusa SARS-COV-2

– 145 w Nowym Sączu
– 518 w powiecie nowosądeckim

Ozdrowieńcy

– 39 w Nowym Sączu
– 66 w powiecie nowosądeckim

Zgony

– 1 w Nowym Sączu
– 1 w powiecie nowosądeckim

Aktywne zakażenia SARS-CoV-2 w Nowym Sączu i gminach

Miasto Nowy Sącz – 105
Gmina Chełmiec – 84
Gmina Grybów – 24
Gmina Kamionka Wielka – 58
Gmina Korzenna – 14
Gmina Krynica Zdrój – 25
Gmina Łabowa – 28
Gmina Łącko – 66
Gmina Łososina Dolna – 27
Gmina Nawojowa – 6
Gmina Piwniczna – Zdrój – 2
Gmina Podegrodzie – 42
Gmina Stary Sącz – 62
Gmina Rytro – 6
Gmina Muszyna – 7
Gmina Gródek nad Dunajcem -1

Jak przetrwać czas koronawirusa i nie zachorować.

Odkąd w Polsce mamy do czynienia z koronawirusem i zjawiskiem pandemii, sytuacja w naszym kraju, ale też na świecie, nieustannie podlega zmianom. Zasady, które prawdopodobnie znamy, cały czas, pomimo luzowania obostrzeń, pozostają aktualne. Listę dziesięciu zasad bezpieczeństwa, które warto wdrożyć do swojego codziennego życia, w okresie pandemii koronawirusa, opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Często myjmy ręce

Jest to jedna z podstawowych zasad związanych z epidemią COVID-19. Chodzi o częste i dokładne mycie rąk. Na co dzień dotykamy wielu rozmaitych powierzchni a każda z nich może być zanieczyszczona wirusem SARS-CoV-2. Tym sposobem możemy zarazić się patogenem i przenieść go drogą kropelkową na inne osoby. Częste mycie rąk, minimalizuje to ryzyko. Ręce myjmy ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Gdy nie mamy takiej możliwości, możemy zastosować żel lub płyn dezynfekujący na bazie alkoholu (60%).

Nie podawajmy sobie dłoni

Podawanie dłoni, czy to na dzień dobry czy do widzenia, stanowi bliski kontakt między osobami. To samo dotyczy uścisków. Wówczas ryzyko zarażenia koronawirusem, który może przebiegać bezobjawowo, jest większe. Zrezygnujmy więc z tej formy grzecznościowej na czas pandemii. Nie podawajmy dłoni, unikajmy uścisków a także pocałunków. Takie zachowanie sprzyjają transmisji wirusa.

Za zakupy czy usługi płać kartą

Zaleca się, aby w czasie pandemii SARS-CoV-2, zrezygnować z płatności gotówkowych. W sklepie lub aptece, płaćmy kartą płatniczą, bez użycia gotówki. Jeżeli składamy zamówienie, płaćmy za nie np. przelewem internetowym. Nie zaleca się płacenia za towary czy usługi gotówką, ponieważ na monetach i banknotach, konkretnie na ich powierzchniach, mogą znajdować się bakterie i wirusy. W tym także koronawirus.

Usta, nos i oczy

Jest to jedno z ważniejszych zaleceń. Niedotykanie twarzy, a szczególnie okolic ust, nosa i oczu, ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa przez osoby zakażone, które mogą być tego zupełnie nieświadome. Jeżeli nasze dłonie miały styczność z patogenem, gdy dotkniemy wspomnianych okolic naszej twarzy, ułatwimy mu wniknięcie do naszego organizmu. Jeżeli natomiast jesteśmy nosicielami wirusa, np po dotknięciu twarzy, jesteśmy w stanie przenieść go na rękach, dotykając klamki od drzwi lub naciskając włącznik światła.

Powierzchnie dotykowe

Kolejną zasadą, której przestrzeganie pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, jest utrzymanie czystości oraz sterylności tych powierzchni, z których każdego dnia, często korzystamy. Są to biurka, lady, stoły, blaty, klamki, poręcze czy włączniki światła. Należy je regularnie oczyszczać, w tym celu używając wody z detergentem lub środka do dezynfekcji.

Telefon

Gromadzi się na nim wiele różnych ustrojów. W czasach koronawirusa, częste i powszechne sięganie po telefon, może okazać się dla nas ryzykowne. Jeżeli jesteśmy w trakcie posiłku, zaleca się, aby w tym czasie nie używać telefonu oraz nie trzymać go na stole. Telefon wystarczy regularnie przecierać. Możemy też dezynfekować jego powierzchnię za pomocą chociażby chusteczek nasączonych środkiem odkażającym.

Rozmowa na dystans

Bezpieczna odległość, którą powinniśmy zachować w sytuacji, gdy spotkamy drugą osobę i zaczniemy z nią rozmawiać to minimum dwa metry. Zachowujmy ją szczególnie, gdy nasz rozmówca kaszle, bądź kicha lub gorączkuje.

Ograniczenie rozpylania zarazków

Jeżeli wystąpią u nas symptomy choroby w postaci kichania lub kaszlu, powinniśmy pamiętać o tym, by każdorazowo zakrywać usta oraz nos chusteczką higieniczną lub zgięciem łokcia. Zużytą chusteczkę należy od razu po kaszlnięciu bądź kichnięciu, wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci. Następnie należy umyć lub zdezynfekować ręce.

Zdrowa dieta

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej około dwa litry wody dziennie a także zdrowa dieta z przynajmniej pięciu porcji owoców i warzyw, korzystnie wpływają na ogólny stan naszego organizmu a także układu odpornościowego. Mimo stanu epidemiologicznego, sklepy utrzymują normalny poziom w zakresie dostępności produktów, więc dzięki temu, nie ma potrzeby gromadzenia niezbędnych zapasów.

Zaufane źródła informacji

Jeżeli poszukujemy informacji na temat koronawirusa, COVID-19 czy aktualnej sytuacji w kraju oraz wprowadzonych nakazów, najlepiej skorzystać jest ze sprawdzonych źródeł informacyjnych. Rzetelna wiedza zawsze powinna być oparta na dowodach płynących bezpośrednio z nauki. Jest to podstawa, która determinuje nasze zachowania w trakcie pandemii a także obowiązujące aktualnie zasady związane z bezpieczeństwem ogólnym a także poszczególnych jednostek. Oficjalne informacje wraz z zaleceniami dla osób przebywających na terenie Polski, dostępne są na stronach rządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *